جاذبه های کمتر شناخته شده استانبول که نباید از دست بدهید

26

بهمن
1399

جاذبه های کمتر شناخته شده استانبول که نباید از دست بدهید

ارسال شده توسط: هفت بالن/ 565 0

استانبول جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که بسیاری از آن‌ها در سراسر دنیا شناخته‌شده هستند؛ ولی غیر این جاذبه‌های مشهور، چند مکان دیدنی هم دارد که گاهی نادیده گرفته می‌شوند.

وقتی در مورد مهم‌ترین جاذبه‌های استانبول صحبت می‌شود، اولین جاذبه‌هایی که به ذهن می‌رسد مسجد سلطان احمد و ایاصوفیه است؛ همچنین جاذبه‌های مشهوری مثل مسجد آبی، کاخ توپ‌قاپی، بازار بزرگ یا سایر جاذبه‌هایی که زیاد در مورد آن‌ها شنیده‌اید. استانبول غیر از این جاذبه‌های مشهور، دیدنی‌های دیگری هم دارد که اگر فرصت کافی در سفر به استانبول دارید نباید از دست بدهید. بعد از اینکه جاذبه‌های مشهور و مهم جاهای دیدنی استانبول را دیدید، حتما برای دیدن این جاذبه‌ها وقت بگذارید. در ادامه با چند مورد از این جاذبه‌ها آشنا می‌شوید.

کلیسای چورا

این کلیسا به خاطر نقاشی‌های دیواری بیزانسی و موزاییک‌های جذابش شهرت دارد. این نقاشی‌ها صحنه‌هایی از زندگی مسیح را روایت می‌کنند و به‌خوبی حفظ و نگهداری شده‌اند. این کلیسا در قرن چهارم ساخته شده است و به موزه تبدیل شده است.

کاخ دلمه ‌باغچه

کاخ دلمه ‌باغچه

سلطان عبدالمجید اول تصمیم گرفت تا از کاخ توپ‌قاپی که برای مدت ۴۰۰ سال میزبان خاندان سلطنتی بود، دربار را به کاخ دلمه باغچه منتقل کند. این کاخ در نزدیکی تنگه بسفر قرار دارد و استایل و دکور و معماری آن اروپایی است که در آن زمان بسیار رایج بود.

مسجد فاتح

مسجد فاتح

مسجد فاتح را با نام مسجد جامع سلطان محمد می‌شناسند. این مسجد دیدنی را از روی نام سلطان محمد فاتح عثمانی نام‌گذاری کرده‌اند که در سال ۱۴۵۳ قسطنطنیه را فتح کرد. این مسجد بین سال‌های ۱۴۶۳ و ۱۴۷۰ ساخته شده و بعدها در سال ۱۷۷۱ بازسازی شده است. دلیل این بازسازی، زمین‌لرزه بزرگی بود که به بنای مسجد آسیب زده بود. این مجموعه دارای یک مدرسه علوم اسلامی است که توسط منجم ایرانی ملاعلی قوشچی پایه‌گذاری شده است.

کلیسای Theotokos Pammakaristos

این کلیسای بیزانسی یکی از کلیساهای ناشناخته در استانبول است ولی از نظر نقاشی‌های دیواری زیبا بعد از کلیسای چورا و ایاصوفیه در مقام سوم قرار دارد.

کالج ارتدکس یونانی فانار (Phanar Greek Orthodox College)

بنای کالج ارتدکس یونانی فانار مثل یک قلعه سرخ در منطقه تاریخی Balat and Fener قرار دارد. این مجموعه هنوز چند دانشجو دارد و شما را به سفری در دل تاریخ می‌برد؛ زمانی که این منطقه محل سکونت خانواده‌های ثروتمند ارتدکس یونانی استانبول بود.

کاخ بیلربیی

کاخ بیلربیی

کاخ بیلر بیی یکی از چندین کاخ زیبای اطراف استانبول است که به‌عنوان کاخ تفریحی سلاطین عثمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این کاخ معمولا از چشم گردشگران دور می‌ماند چون در طرف آسیایی شهر استانبول قرار دارد. ولی معاری بی‌نظیر آن، دکوراسیون مجلل و باغ‌های زیبایی که دارد، بدون تردید ارزش بازدید کردن دارند.

مسجد جامع اورتاکوی (Ortaköy)

مسجد جامع اورتاکوی (Ortaköy)

ساختمان اداره پست (Grand Post Office)

بسیاری از کسانی که در محله‌های قدیمی شهر به گشت و گذار می‌پردازند معمولا از کنار این بنا می‌گذرند بدون اینکه به آن نگاه بیاندازند. ولی این سازه و بنای دیدنی توسط معماری به نام Vedat Tek به سبک اولین جنبش معماری ترکیه ساخته شده است و یک جواهر گمشده و یادگاری از سال ۱۹۰۵ است.

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید